X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

تنظیمات و نصب ویندوز XP

جمعه 12 آذر‌ماه سال 1389 ساعت 11:37 ق.ظ
به نام خداوند بخشاینده مهربان
 
نصب ویندوز XP به عنوان تنها سیستم عامل :

برای نصب ویندوز XP دیگر نیازی به دیسکت Start up نداریم چون ویندوزهای xp موجود در بازار بصورت بوت ای بل می باشند و همچنین می توانیم با cd ویندوز XP هارد خودمان رانیز به آسانی

  پارتیشن بندی نماییم .

1 - مرحله تنظیم Setup سیستم :( تنظیم Setup سیستم )

باید Setup سیستم را طوری تنظیم نماییم که کامپیوتر هنگام روشن یا Restart شدن و یا بعد از Reset ، اول سراغ سی دی رام برود ، برای این منظور باید ترتیب و سلسله مراتب را در لیست

 درایوهای Setup سیستم طوری تغییر دهیم که درایو سی دی رام در صدر قرار بگیرد .

بلافاصله بعد از روشن شدن و یا Reset کردن کامپیوتر کلید Delete را در صفحه کلید می زنیم ( زمان درست زدن این کلید زمانی است که جمله : Press DEL to enter setup بیاید

 اما برای آنکه از دستمان نرود می توانیم بعد از روشن و یا Reset کردن چند بار این کلید را بزنیم ) تا وارد صفحه Setup شویم .

 شکل ظاهری صفحه Setup در مادربردهای مختلف شاید کمی متفاوت باشد اما تفاوت در حدی نیست که گمراه کننده باشد . ( شکل زیر صفحه Setup  مادربردهای Asus و مشابه آن می باشد) .  

 

 

 

در مادر بردهایی که ( مثل مادربرد Asus ) شکل ظاهری آنها مانند تصویر بالا می باشد وقتی وارد Setup کامپیوتر می شویم باید از طریق کلید جهت بر راست در صفحه کلید ، گزینه Boot را انتخاب نماییم .

 در این قسمت از Setup ، باید ترتیب و سلسله مراتب را در لیست درایوها طوری تغییر دهیم

که درایو سی دی رام در صدر قرار بگیرد . برای جابجایی و تغییر در سلســـــــــــــله مراتب لیست

اینگونه مادر بردها ، با کلید جهت بر بالا و پایین بر روی درایو و آن را زدن کلید Enter به مراتب پایین تر می آوریم با تکرار این کار مشاهده می کنیم که در هر بار جای درایو ها در سلسله مراتب لیست تغییرمی کند و بدین ترتیب می توانیم سی دی رام خود را در صدرلیست قرار دهیم .

 ( از آنجا که ممکن است انجام این کار در بعضی مادر بردها کمی متفاوت باشد ، نحوه انجام این

 کار در قسمت Help که با زدنکلید F1 در صفحه کلیــــــــــــــد ، ظاهر می شود نیز آورده شده است ) .  

 

 

 

 

در پایان کلید F10 را در صفحه کلید زده تا تغییرات ذخیره شده و از Setup خارج می شویم ، کادری می آید که باید کلید Enter را بزنیم .

نکته : بعضی مواقع جهت تمرین تغییراتی در Setup می دهید که نمی خواهید هنگام خروج از Setup این تغییرات حفظ شود ، دراین صورت برای خروج از Setup باید کلید Esc را بزنید.

کامپیوتراز Setup خارج شده وRestart می شود . بدین ترتیب Setup را تنظیـــــــــــــــــم می کنیم . 

 

 

 

2 – مرحله نصب ویندوز XP :  

CD ویندوز XP را در سی دی رام گذاشته و کلید Reset را بر روی کیس فشار می دهیـــــــم ، برای آنکه کامپیوتر از طریق CD بالا بیاید موقع بالا آمدن دقت می کنیم که با دیدن جملـــــــــــــــــه

 press any key to boot from CD کلید Esc را در صفحه کلید بزنیم البته در برخی

 از کامپیوترها فرقی ندارد که کدامیک از کلیدهای صفحه کلید را بزنیم . صفحـــــــــــه windows setup می آید ، منتظر می مانیم تا صفحه welcome to setup بیاید ، در نوار پایین این صفحه مانند شکل زیر نوشته شده F3 =quit و R = Repair و Enter = Instal که معنی آن این است کهاگر می خواهید نصب را ادامه دهید کلیــــــــــــد Enter را بزنید و اگر می خواهید  ویندوز را مرمت کنید کلید  R را بزنید و اگر از نصب منصرف شده و می خواهید از آن خارج

شوید کلید F3 را بزنید.   

  

 

 

با زدن کلید Enter برای ادامه نصب صفحه دیگری می آید که همان توافقنامه می باشد ، در این هنگام باید کلید F8 را در صفحه کلید میزنیم .  

  

 

 

در صفحه بعد اگر فقط یک درایو دیده می شود :  

 

  

 

‌ کلید Esc را می زنیم تا همه درایوها دیده شود آنگاه درایوی که می خواهیم ویندوز در آن نصب گردد را با کلیدهای جهت بر انتخاب و سپس Enter را می زنیم .  

 

 

 

در صفحه بعد جهت ادامه کلید C را در صفحه کلید می زنیم .در صفحه جدیدی که می آید چند گزینه برای انتخاب نوع فرمت پیش رو گذاشته می شود کا ما باید یکی از آنها را انتخاب نموده و سپس کلیــدEnter را می زنیم .   

 

 

  

نکته : با انتخاب گزینه آخر برنامه ها و محتویات موجود در درایوی که ویندوز XP در آن نصب می شود از بین نمی رود ، اما اگر در این درایو ویندوز و یا برنامه هایی داشته باشیم که خوب کار نمی کردندو یامشکلاتی داشتند بهتر است این گزینه را انتخاب نکنیم ، گزینه اول و سوم را زمانـــــــــــی

انتخاب می کنیم که  سخت افزاری داشته باشیم که کاربا آن مستازم فرمت NTFS باشد ،  و یا قصد نصب داس و یا ویندوز98 در آن نداشته باشیـــــــد ، چون در درایوی که فرمت NTFS باشد ،داس و یا ویندوز  98 نصب نمی شود .

 گزینه دوم و یا چهارم برای زمانی که بخواهیم محتـــــــویات درایوی که ویندوز XP در آن نصب می شود  را از بین ببرید گزینه مناسبی است.

در صورتیکه فرمت را انتخاب کرده باشید در صفحه بعد از شما خواسته می شــــــود که جهت تایید کلید F را بزنید و اگر گزینه آخر را انتخاب کرده باشید کلی L را باید جهت تایید در صفحه کلیـــــــــد بزنید.

در مرحله بعدی کلید Enter را باید بزنیم ، پس از چک شدن درایو C و کپی فایلها سیستم بطور اتوماتیک Restart می شود.   

 

 

در کادری که عنوان آن Windows professional setup می باشد بعد از آمدن تصویر زیر :  

 

   

 

پس از انتخاب زبان و نام کشور دکمه Next را کلیک می کنیم . اما اگر در کشویی مربوط به انتخاب زبان که لیستی از زبانهای مختلف دنیا در آن دیده می شود ، نام زبان فارسی دیده نشود ،باید ابتدا بر دکمهCustomize در این کادر کلیک نموده و سپسدر بالای کادر ظاهرشده گزینه

    Langueges راانتخاب می نماییم ، در پایین این صفحه گزینه :

            Install files for complex script and right –to-left languages [including Thai]

را با کلیک بر آن تیک دار نموده و آنگاه در کادری که ظاهر می شود بر دکمه OK کلیک می کنیم و در ادامه بر دکمه Next کلیک می کنیم .

 

( بقیه این مراحل را به صورت تصویری پی می گیریم ) :  

 

 

 

مرحله دوم  

 

 

 

مرحله سوم  

 

 

 

مرحله چهارم  

 

 

 

مرحله پنجم  

 

 

 

مرحله ششم  

 

 

 

مرحله هفتم  

 

 

 

مرحله هشتم  

 

 

 

مرحله نهم  

 

  

 

مرحله دهم 

 

 

  

 

مرحله یازدهم  

 

 

 

مرحله دوازدهم  

 

  

 

مرحله سیزدهم 

 

 

 

مرحله چهاردهم  

 

 

 

 مرحله پانزدهم 

 

 

 

 مرحله شانزدهم 

 

  

مرحله هفدهم 

 

 

 

 

 مرحله هیجدهم 

 

با تشکر – منتظر مطالب بعدی باشید : باتشکر

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo